Νίκος Βογιατζής

E-mail: nkvogiatz@uom.gr

Τηλ.: 2310 891742

Εκπαίδευση:

• 2010-σήμερα: Υποψήφιος Διδάκτορας, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης, Τίτλος Διατριβής: "Εξέταση της Παγκόσμιας Αλυσίδας Αξίας του Τουρισμού - Χωρικές επιπτώσεις: το παράδειγμα του ελληνικού μαζικού τουρισμού".
  • 2002-2004: Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στην Διοίκηση Επιχειρήσεων - Εκπόνηση Εργασίας (Thesis) με θέμα: "Οι διαδικασίες αναδιάρθρωσης του ευρωπαϊκού τραπεζικού κλάδου".
  • 1997-2001: Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών και Πολιτικών Σπουδών (Κατεύθυνση Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών) - Εκπόνηση διπλωματικής εργασίας με θέμα: "Οικονομετρική Ανάλυση της τουριστικής ζήτησης στην Ελλάδα – Το παράδειγμα της Κω".

Δημοσιεύσεις:

• (υπό έκδοση) Labrianidis L., Todorov K., Agelopoulos G., Voutira E., Kolarov K., Vogiatzis N“Cross Border Co-operation in the Bulgaria – Greece – FYR of Macedonia Triangle” in D. Smallbone, F. Welter and M. Xheneti (eds) Cross Border Entrepreneurship and Economic Development in Europe’s Border Regions, Edward Elgar.
  • 2011. Labrianidis, L. & Vogiatzis, N. "Local Delocalization across the borders: The case of the garment quasi-cluster in the Balkans", Journal of Borderland Studies, 26(1): 35-51.

Προϋπηρεσία:

• Ιανουάριος 2007-Σήμερα: Πανεπιστήμιο Μακεδονίας - Ερευνητικός συνεργάτης
  • 2002-2007: Οικονομικός σύμβουλος επιχειρήσεων για εκπόνηση μελετών και υλοποίηση επενδυτικών σχεδίων υπαγωγής σε ευρωπαϊκά, εθνικά και περιφερειακά προγράμματα ανάπτυξης
  • Μάιος 2002- Σεπτέμβριος 2002: Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος

Παρουσιάσεις σε Συνέδρια:

• 2010, Labrianidis, L., Kalogeresis, A., Vogiatzis, N. "The border as an opportunity: "Local Delocalization" of economic activities across the Balkan borders", The Multifaceted Economic & Political Geographies of Internal & External EU Borders -Association of Borderland Studies, 23-25 September 2010, Veroia -Greece..
  • 2010, Labrianidis, L., Hatziprokopiou, P., Pratsinakis, M., Vogiatzis, N. "City Survey Report for the City of Thessaloniki", New Migration in Industrial Cities and Regions of Europe, 7th Annual IMISCOE Conference, 13-15 September, Liege, Belgium.
  • 2008, Labrianidis, L., Aggelopoulos, G., Voutira, E., Kyriaki, A. Vogiatzis, N. 'Local Delocalization' of economic activities to the other side of the border so as to reap the benefits of both worlds, Cross Border Cooperation and Entrepreneurship Development, International Scientific Conference, 2-4 July 2008 Varna, Bulgaria.

Ερευνητική Εργασία:

• 2009-2011. "Generating Interethnic Tolerance and Neighbourhood Integration in European Urban Spaces" (GEITONIES).
  • 2007-2009. "Challenges and Prospects of Cross Border Co-operation in the Context of EU Enlargement" (CBCED).
  • 2006 –2007. “PEOPLES - New Peoples' Relations in the Eastern MEditerranenan".

Σεμινάρια:

• «Oι επαγγελματικές δημόσιες σχέσεις στην πράξη», Κέντρο Δημόσιων και Διεθνών Σχέσεων Ελλάδος (Θεσσαλονίκη, 13/05/2004)
  • «Recent Economic Developments and Problems in the Transition Economies”, 1o διεθνές συνέδριο της ASECU (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, 13/4/ 2000)
  • «Χρήση Διαδικτυακών Εφαρμογών», (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, 22/10/1997)

Ξένες Γλώσσες:

• Αγγλικά (The Michigan University: Certificate of Proficiency in English)
  • Γνώσεις Γερμανικών

Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές:

• Άριστη γνώση χειρισμού πακέτoυ Microsoft Office
  • Γνώση χειρισμού λογισμικών για την επεξεργασία ποιτικών & ποσοτικών δεδομένων (SPSS, NVivo, Stata, Microfit)
  • Γνώση χειρισμού λογισμικού χαρτογράφησης ArcGIS